Narzędzia w e-learningu? O co w tym wszystkim chodzi? Blog www.platformalms.eu poświęcony jest platformie e-learningowej. Platformy dają możliwość tworzenia i udostępniania kursów, ale zwykle nie mają możliwości edycji grafiki, nagrywania filmów, tworzenia paczek SCORM (standard w e-learningu, itd.).

Aby kurs był atrakcyjny i zawierał przygotowane przez prowadzącego multimedialne treści potrzebujemy dodatkowego oprogramowania.

Jakie narzędzia w e-learningu?

Aby w pełni wykorzystać możliwości platformy edukacyjnej warto poznać programy (bezpłatne i płatne), które są do tego odpowiednio przystosowane. Są różne kategorie programów, między innymi:

  • Programy graficzne. Służą do robienia zrzutów ekranów, edycji grafiki.
  • Nagrywanie screencastów i filmów. Programy tego rodzaju pozwalają nagrać fragment lub cały ekran z komputera, a następnie dodać elementy tekstowe lub graficzne.
  • Narzędzia autorskie. Czyli Authoring Tools, które pozwolą, między innymi, na podstawie prezentacji zrobić szkolenie SCORM (standard w kursach elearning).
  • Narzędzia HAT. Od Help Authoring Tools. Za ich pomocą można łatwo opracować stronę z pomocą dla użytkowników platformy.
  • Narzędzia LTI. LTI to następny standard w e-learningu. Zewnętrzne narzędzia spełniające LTI pozwalają na dodanie nowych funkcji do istniejących na platformie edukacyjnej kursów.

W tej sekcji znajdziecie opisy przykładowych narzędzi. Jak masz pytanie – napisz! Odpowiedź będzie umieszczona na blogu.