Co to jest platforma edukacyjna? Jaki czas temu pisałem o definicji platformy LMS. Ale jest jeszcze inna platforma edukacyjna. Świadczy o tym zarówno liczba dostępnych stron w sieci, jak i badania własne za pomocą usługi Google Trends.

fraza platforma edukacyjna w google trends

Czym jest więc platforma edukacyjna?

Jest środowiskiem informatycznym online do nauczania metodą e-learning, wspomagającym proces kształcenia na odległość. Umożliwia zarządzanie procesem kształcenia, jego monitorowanie i śledzenie postępów uczestników (studentów, uczniów) oraz tworzenie raportów na podstawie zgromadzonych w systemie danych.

Bez względu na definicję platforma edukacyjna powinna umożliwiać:

  • obsługę platformy edukacyjnej przez administratora (zarządzanie użytkownikami, kursami, rejestracją na kursy).
  • tworzenie materiałów i treści kursów wraz z definiowanej odpowiedniej struktury treści kursu.
  • zarządzanie całym procesem dydaktycznym (od dostarczenia wiedzy do jej oceny przez prowadzącego dany kurs lub przedmiot).
  • tworzenie raportów na podstawie zgromadzonych w systemie danych (np. oceny, czas spędzony w platformie, itd.).
  • współpracę z istniejącymi systemami informatycznymi (np. uczelnie mają swoje systemy dziekanatowe).

Kto korzysta z platform edukacyjnych?

Platformy edukacyjne są znane już od wielu lat, bo od roku 2004 i wcześniej (Moodle oraz Blackboard Learn istnieją na rynku wiele lat):

  • Uczelnie. Zwykle jest to jeden z podstawowych systemów informatycznych na uczelni. Dodatkowo pandemia COVID19 spowodowała wzrost zainteresowania takimi platformami.
  • Firmy i korporacje. Jest dość częste ich wykorzystanie, gdyż zwykle łatwiej jest dostarczyć szkolenie e-learning do wielu osób za pomocą platformy edukacyjnej niż w trybie standardowym.
  • Centra edukacyjne. Każde centrum edukacyjne ma swoją platformę edukacyjną, która pozwala dotrzeć do większej liczby osób zainteresowanym danym szkoleniem.
  • Trenerzy. Jak centra edukacyjne to i trenerzy, freelancerzy. Platformy LMS ułatwiają wyszukiwanie w sieci WWW, umożliwiają też dość szybkie przygotowanie materiałów.

Jak widać sposobów wykorzystania platform jest wiele. Samych platform edukacyjnych też jest wiele bo… jak się okazuje jest ich ponad 700. Tak to jest opisane w badaniach. Pozdrawiam, Marek